Od filtrowentylacji stanowiskowej po generalne wykonawstwo inwestycji.
Z Romanem Burgielem, prezesem firm BART Sp. o.o.o. i INSTAL-FILER SA, rozmawia Agnieszka Tyc, Redaktor Naczelna czasopisma Powder& Bulk
Od filtrowentylacji stanowiskowej po generalne wykonawstwo inwestycji
Z Romanem Burgielem, prezesem firm BART Sp. o.o.o. i INSTAL-FILER SA, rozmawia Agnieszka Tyc, Redaktor Naczelna czasopisma Powder& Bulk
ROMAN BURGIEL:
Grupa BT Industrial Solutions scala spółki BART i INSTAL-FILTER oraz BART SERWIS i BT Cleanroom Engineering® w jeden silny organizm. Prezentując się jako konsorcjum firm zrzeszonych, chcemy zbudować zaufanie potencjalnych klientów, które pozwoli na realizację jeszcze bardziej złożonych projektów inwestycyjnych w obszarach rynku, na które planujemy ekspansję…
Agnieszka Tyc: Panie Prezesie, firma BART z powodzeniem od ponad 20 lat działa na rynku budownictwa przemysłowego. Z jakimi wyzwaniami branży musieli się Państwo zmierzyć w 2023 r.?
Roman Burgiel: Branża budowlana i inżynieryjna w Polsce doświadczyła trudnego okresu niepewności w związku z recesją na rynku budownictwa, szczególnie mieszkaniowego, inflacją, wojną za wschodnią granicą oraz zamrożeniem środków unijnych z Krajowego Planu Odbudowy. Wiele z planowanych inwestycji zostało wstrzymanych lub przesuniętych na późniejszy czas. Pomimo to w naszej firmie BART zrealizowaliśmy ok. 250 kompleksowych projektów, z których 70% zostało zakończonych w roku ubiegłym, a pozostałe będą ukończone maksymalnie do połowy tego roku. W ramach tych tematów było około 50 realizacji o wartości powyżej miliona złotych, a kilka powyżej 10 milionów złotych. Największy projekt tego roku osiągnął wartość blisko 50 mln zł. Dochodzi do tego 30 tematów, które obejmowały przygotowanie dokumentacji – prace projektowe, analizy, projekty koncepcyjne i projekty wykonawcze, które są albo częścią realizacji obiektowych, albo też etapem wstępnym, po którym staramy się wygrać etap realizacyjny.
Dla naszych klientów świadczymy też szeroki wachlarz usług serwisowych. Czytelnicy P&B znają zapewne już naszą specjalizację. Dla przypomnienia powiem, że są nią instalacje sanitarne z przewagą systemów odpylania procesowego i wentylacji prawie wyłącznie na rynku budownictwa przemysłowego, ale dla różnorodnych branż produkcyjnych. Co ważne, rozwinęliśmy w tym roku projekty, które już od lat są naszą nową specjalizacją, a mianowicie budowę i wyposażenie instalacyjne pomieszczeń czystych dla farmacji, laboratoriów i zaawansowanych technologii przemysłowych.
A.T.: Czy może Pan pochwalić się najciekawszymi realizacjami w Polsce i za granicą?
R.B.: Z ciekawych inwestycji, które realizowaliśmy dla stałych partnerów, było faktycznie kilka na rynkach zagranicznych. Między innymi projekt w Stanach Zjednoczonych dla dużego producenta opakowań z branży produkcji napojów. Obejmował on układy odpylania i wyciągów technologicznych wraz z przygotowaniem do układów eliminacji lotnych związków organicznych. Jest to kolejna realizacja dla tego klienta poza granicami kraju. Były już wspólne realizacje w innym krajach, m.in. w Indiach, Maroku, Kolumbii, a także Holandii i Wielkiej Brytanii.
Na rynku polskim powstały nowe obiekty produkcyjne z naszymi instalacjami odpylania i wentylacji, jak również ich modernizacje lub rozbudowy – np. w takich firmach, jak White Drive Motors and Steering (wcześniej Danfoss Power Solutions) z branży komponentów hydraulicznych, Alstom Konstal w Chorzowie (z instalacjami dla hali produkcyjnej jednostek transportu szynowego), zakład Michelin (z technologią odpylania przy produkcji nowych linii opon), Marmite, producent armatury łazienkowej z materiałów mineralnych, czy z tej samej branży ceramicznej – Roca. Pracowaliśmy w branży spożywczej m.in. z zakładem Frito-Lay – przy modernizacji instalacji wentylacji procesowej i filtracji mgły olejowej. Warto też wspomnieć firmę Essity Operations Poland, gdzie powstała następna linia do produkcji materiałów higienicznych.
Już od grudnia natomiast wkładamy swoją cegiełkę w znaczące dla polskiego rynku zbrojeniowego zadanie, a mianowicie (z generalnym wykonawcą, konsorcjum, w skład którego wchodzi NDI SA) wykonujemy w Porcie Gdynia instalacje filtrowentylacji technologicznej dla PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. Nowo powstająca Hala Kadłubowa o powierzchni ok. 6 tys. m2 jest najwyższą halą w polskim przemyśle stoczniowym i jednym z największych tego typu obiektów w Europie, liczy 46 m wysokości. Inwestycja związana jest z realizacją programu „Miecznik” – budowy trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP (filaru bezpieczeństwa morskiego Polski).
A.T.: To faktycznie bardzo strategiczna inwestycja w czasach wojennego niepokoju. Mają też Państwo doświadczenie w instalacjach dla stref cleanroom o kontrolowanych parametrach powietrza?
R.B.: Tak, w tym ich generalne wykonawstwo. Jeżeli chodzi o budowę laboratoryjnych i produkcyjnych obiektów o wymaganiach (klasy) cleanroom, których sercem są układy wentylacji precyzyjnej, wykonaliśmy, a ściślej zakończyliśmy pierwszy etap i rozpoczynamy drugi bardzo dużej inwestycji dla polskiej firmy biotechnologicznej SyVento BioTech w Skawinie. Chodzi o Biotechnologiczne Centrum Badań i Rozwoju o powierzchni 3800 m2 w standardzie GMP. Równocześnie wykonaliśmy podobny zakres budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego, jednego z najbardziej zaawansowanych w Europie zakładów do produkcji terapii komórkowych i genowych w Gdańsku dla firmy PolTREG.
Jak zawsze, tak i w ten rok wchodzimy więc z zadaniami, które zostały zapoczątkowane w zeszłym roku i na które zostały podpisane umowy. Jest to standardowa sytuacja. Bez tego nie bylibyśmy w stanie realizować tak ambitnych celów, jakie w zasadzie w ostatnich latach sobie stawiamy i co roku realizujemy. Także w ramach całej Grupy BTIS.
A.T.: A właśnie, nawiązując do tego, niedawno powstała Grupa BTIS (BT Industrial Solutions) łącząca firmy BART, INSTAL-FILTER, BART SERWIS oraz markę BT Cleanroom Engineering®. Proszę przybliżyć naszym Czytelnikom cel powstania Grupy oraz zadania, jakie przed nią stoją.
R.B.: W 2021 r. BART zakupił większościowy pakiet udziałów w firmie INSTAL-FILTER, która bardzo dobrze uzupełnia, a w zasadzie rozszerza jego ofertę. INSTAL-FILTER jest związany z projektowaniem, produkcją oraz kompleksową realizacją przemysłowych inwestycji odpylania i neutralizacji gazów w branży ciepłowniczej, ale także adresuje swoje technologie do sektora przekształcania odpadów komunalnych, branży materiałów sypkich i masowych, w tym cementowni, cukrowni. A jednocześnie ma potencjał i infrastrukturę produkcyjną, która rozszerzyła ofertę urządzeń filtracyjnych firmy BART. Wspólnie też opracowaliśmy nowe typoszeregi urządzeń filtracyjnych, które odtąd szeroko stosujemy w naszych instalacjach.
Grupa BT Industrial Solutions scala spółki BART i INSTAL-FILTER oraz BART SERWIS i BT Cleanroom Engineering® – markę rozwiązań dla cleanroom – w jeden silny organizm. Ma na celu zaprezentowanie kompletnej oferty tych podmiotów i możliwych efektów synergii. Prezentując się jako konsorcjum firm zrzeszonych w Grupie BT Industrial Solutions, chcemy zbudować zaufanie potencjalnych klientów, które pozwoli na realizację jeszcze bardziej złożonych projektów inwestycyjnych w obszarach rynku, na które planujemy ekspansję.
Strategia Grupy BTIS przewiduje także rozwój i przejęcia kolejnych podmiotów, które pozwolą na umocnienie pozycji rynkowej na tak konkurencyjnym rynku w Polsce i Europie. Pracujemy nad nowymi akwizycjami – i to zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. W perspektywie długofalowej zakładamy sformalizowanie formuły holdingowej, dzięki czemu powstanie podmiot o tej nazwie.
A.T.: Wspomnianą Grupę tworzą spółki z bogatym doświadczeniem i wypracowaną pozycją na rynku. Jak na przestrzeni lat zmieniały się oferta obu firm oraz grono klientów?
R.B.: Mamy do czynienia z dwiema firmami o dobrze ugruntowanej pozycji rynkowej. BART – generalnie założony w 2000 r., ale w obecnej formule działający od ok. 15 lat – uzyskał pozycję na rynku jako sprawdzony solidny dostawca rozwiązań technicznych, projektowych i wykonawczych z zakresu odpylania, ale także wentylacji przemysłowej oraz innych instalacji towarzyszących. Działa dla klientów wielu różnorodnych branż produkcji przemysłowej. Początkowo firma skupiała się na filtrowentylacji stanowiskowej, aby z biegiem lat mocno rozszerzyć ofertę o instalacje odpylania procesowego i wentylacji technologicznej, czasami obiektowej. A w ostatnich latach – co zbiegło się także z problemem koronawirusa SARS-CoV-2, ale już nieco wcześniej BART do tego podchodził – nasze portfolio wzbogaciło się o wiele realizacji z zakresu pomieszczeń czystych i instalacji klasy cleanroom dla laboratoriów, firm farmaceutycznych, wysokich technologii, które to potrzebują warunków do swojej produkcji na znacznie bardziej wyrafinowanym poziomie. Tego typu obiekty – takie jak wspomniane wcześniej dla SyVento czy PolTREG – jesteśmy w stanie wykonywać kompleksowo jako generalny wykonawca. W przestrzeni obiektu budujemy modułowe ścianki, sufity i podłogi, śluzy osobowe i materiałowe, wydzielając strefy o kontrolowanych parametrach czystości powietrza. Projektujemy i wykonujemy instalacje wentylacji umożliwiające realizację procesów technologicznych bezpiecznych dla powstającego produktu – przy zachowaniu między poszczególnymi pomieszczeniami określonej kaskady ciśnień, aby zapobiec mieszaniu powietrza i ewentualnej kontaminacji krzyżowej. Każde z pomieszczeń wyposażone jest także w instalacje niskich i wysokich prądów, m.in. instalacje oświetleniowe, instalacje gazów technicznych, instalacje BMS i RMS, jak również instalacje ochrony przeciwpożarowej. W wyniku tych prac klient otrzymuje kompleksowy obiekt produkcyjny, gotowy do uruchomienia technologii.
A.T.: A spółka INSTAL-FILTER jakie ma doświadczenie i jakie branże obsługuje?
R.B.: Jeżeli chodzi o kolejną z firm należącą do Grupy BTIS, czyli INSTAL- FILTER, w której piastuję równocześnie stanowisko prezesa Zarządu, to jest ona relatywnie młodsza, bo w ubiegłym roku spółka obchodziła swoje 10-lecie. Jednakże osoby, które ją tworzą od blisko 25 lat formalnie pracują w branży, rozwijając kompetencje w zakresie odpylania przemysłowego oraz układów odsiarczania. Trzeba powiedzieć, że różnica między odpylaniem oferowanym przez spółkę BART a tym proponowanym przez spółkę INSTAL-FILTER polega na tym, że ta druga w dużym stopniu realizowała do tej pory większe instalacje filtrujące powietrze i gazy ciepłe, spaliny z kotłów (energetycznych opalanych węglem kamiennym, brunatnym czy biomasą), jak również z dużych układów odlewniczych. INSTAL-FILTER oferuje technologie neutralizacji gazów (SOx, NOx, HCl, HF) oraz dioksyn, furanów i metali ciężkich podczas spalania paliw kopalnych, RDF-ów oraz odpadów komunalnych. Z uwagi na postępującą dekarbonizację rynek węglowych instalacji odchodzi trochę w przeszłość i spół- ka INSTAL-FILTER skupia się aktualnie na instalacjach odpylania w innych przemysłach, takich jak właśnie spalarnie odpadów, odlewnictwo, hutnictwo, przemysł szklarski, metalurgia z procesami szlifowania, śrutowania, polerowania, jak i bliska Państwu branża materiałów sypkich i masowych z procesami przesypywania czy transportowania. Jest tych rynków sporo. W tych kierunkach zmierzamy, nie tracąc tempa i nie tracąc też obrotów, jakie firma uzyskuje.
Ze względu na złożoność wiele projektów firma INSTAL-FILTER realizuje w czasie od roku do kilku lat. Takim tematem jest trwająca inwestycja w jednej z cukrowni, gdzie mamy do czynienia z odpylaniem procesów związanych z tworzeniem się pary technologicznej w kotłowni zakładowej. Następnym przykładem może być zamontowanie instalacji odpylania na układach technologicznych w zakładzie ArcelorMittal w Warszawie.
A.T.: Jakie perspektywy i szanse rozwoju widzi Pan w sektorze budowlanym, w tym te związane z dążeniem do minimalizacji emisji szkodliwych substancji do środowiska?
R.B.: Eksperci twierdzą, że zmierzamy w kierunku stabilizacji na polskim rynku budowlanym. Ten rok będzie obfitował w inwestycje w obszarze energetyki odnawialnej, przetwarzania odpadów, energetyki jądrowej – przy dostępności środków z KPO. Sektor budowlany ma do dyspozycji ponad 30 mld euro do 2030 r. Priorytetem dla nas będzie polski rynek, chociaż mamy perspektywy także na kontrakty zagraniczne. Przybliży się temat odbudowy Ukrainy.
Nasze firmy to nowoczesne organizacje ukierunkowane na obsługę inwestycji z zakresu ochrony powietrza, posiadające pełne zaplecze do kompleksowego rozwiązywania problemów z tym związanych. Badamy sprawność obecnych przemysłowych systemów klientów, doradzamy, w jaki sposób dostosować je do standardów najlepszych dostępnych technik BAT, które służą jako odniesienie przy ustalaniu warunków pozwolenia na działalności i dopuszczalnych wielkości emisji zanieczyszczeń do środowiska. Gros inwestycji to nadal modernizacje pod te potrzeby. Produkujemy dostoswane do tych zadań urządzenia filtracyjne. Skutecznie odpylamy, filtrujemy, odsiarczamy i neutralizujemy substancje szkodliwe w procesach przemysłowych.
Odpowiednio dobrane urządzenia odpylające, oprócz aspektów proekologicznych, mają wpływ na poprawną pracę linii produkcyjnych, a tym samym podnoszą efektywność procesów technologicznych. Branża budowlana przygotowuje się m.in. do wymogów zeroemisyjności budynków od 2030 r. To kluczowy element globalnych działań na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych. Wiele istniejących budynków przemysłowych będzie wymagało modernizacji, aby spełnić nowe standardy. To może obejmować instalację efektywniejszych systemów wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania (HVAC), a także inne ulepszenia, takie jak modernizacja filtrów, wentylatorów, instalacja zaawansowanych systemów monitorowania i sterowania oraz dostosowanie do nowoczesnych standardów energetycznych, czy też zastosowanie technologii rekuperacji ciepła, pomagających w minimalizacji zużycia energii.
A.T.: Od wielu lat można Państwa spotkać na targach, wystawach czy innych imprezach branżowych. Jakie są Państwa plany w tej kwestii na ten rok?
R.B.: Po pierwsze trzeba powiedzieć, że imprezy targowe przestają powoli już mieć tę moc, co kiedyś, ze względu na to, że te informacje, które staramy się przekazać na targach, w jeszcze lepszym stopniu docierają do klientów dzięki stronom internetowym i portalom branżowym. Po drugie, dla nas występowanie na targach jest o tyle problematyczne, że działamy w bardzo szerokim spektrum branż – od farmacji i rynku spożywczego, przez branżę metalową, gumową, ceramiczną, po huty, odlewnie i elektrownie – w związku z czym mamy dylemat, którą z nich wybrać. Równocześnie staramy się uczestniczyć w konferencjach, które są już wysokospecjalistyczne i skierowane do wąskiego grona klientów, czyli np. branży farmaceutycznej albo branży chemicznej. Tę formę prezentacji będziemy niewątpliwie bardzo rozwijali.
W związku z tym, że wśród priorytetowych branż firmy INSTAL-FILTER znajduje się obróbka i transport materiałów sypkich i masowych będziemy obecni, jak zresztą co roku, na targach SyMas w Krakowie. Zaprezentujemy nasze rozwiązania w zakresie odpylania, transportu pneumatycznego czy odkurzania przemysłowego. Będziemy też rozważali uczestnictwo w targach za granicą. Wiąże się to z ofertą sprzedaży urządzeń filtracyjnych, które produkujemy w INSTAL-FILTER na rynkach zagranicznych. Pracujemy tutaj głównie nad współpracą z firmami z najbliższego sąsiedztwa. Są to przeważnie przedsiębiorstwa czeskie i niemieckie. Następnym krokiem będzie Skandynawia. Zakładamy, że ta część naszego biznesu będzie się dynamicznie rozwijała w najbliższych latach.
A.T.: Dziękuję za rozmowę.