W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

x

Aktualności BARTREALIZACJE: Instalacja odpylania w wersji ATEX dla zbiornika zasypu cukru w zakładzie przetwórstwa owocowo-warzywnegoBART: Rozwiązania dla branży spożywczej

Bart Sp. z o.o. dla producenta soków, nektarów i napojów przygotował kompleksowo instalację odpylania dla pyłów cukrowych, w wersji zgodnej z dyrektywą ATEX.

Materiałem stanowiącym zagrożenie wybuchowe jest prawie każda substancja organiczna, jak mąka, cukier, skrobia kukurydziana. Im mniejsza cząstka, tym bardziej palna i dyspergująca. Obecność pyłu cukrowego w zakładach przetwórstwa owocowo-warzywnego i cukrowniach stanowi potencjalne ryzyko wystąpienia wybuchu i pożaru. Cukier i jego pyły rozsypują się i unoszą w powietrzu podczas transportu i dozowania, odkładając na podłodze, elementach konstrukcyjnych hali i urządzeniach produkcyjnych. Ważne jest tu zastosowanie instalacji odpylania o odpowiedniej skuteczności i zabezpieczeniach dostosowanych do rodzaju pyłu.

Instalację odpylania pyłów cukrowych dla zbiornika zasypu wyposażono w filtr do pyłów wybuchowych klasy St1 wg dyrektywy Atex do pracy ciągłej i usytuowano go na zewnątrz hali, poza strefą zagrożenia wybuchem.

Wkłady o powierzchni filtracyjnej 94,4 m2  czyszczone są impulsami sprężonego powietrza. Na dachu zamontowano panel dekompresyjny. Dla izolacji płomienia i ciśnienia wybuchu na rurociągu zastosowano klapę zwrotną przeciwwybuchową.

Pył transportowany jest lejem zsypowym o nachyleniu 60 ̊ do zbiornika na odseparowany pył o pojemności 85 litrów z motylowym zaworem odcinającym. 

Odpylanie zasypów cukru ATEX

Odpylanie zasypów cukru ATEX
Lej zasypowy cukru z punktami odciągu instalacji odpylania

Odpylanie ATEX w branży spożywczej


Dodatkowo wykonywane prace:

- doprowadzenia instalacji sprężonego powietrza do filtra
- wykonanie szafy sterowniczo-zasilającej dla instalacji odpylania  wraz z okablowaniem

Udostępnij

Certyfikaty / Wyróżnienia / Referencje