W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

x

Aktualności BARTPozytywne statystyki dla systemów odpylających pod kątem udziału w ogólnoświatowej liczbie eksplozji i pożarówWysokie ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych związanych z zapłonem czy wybuchem pyłu w systemach odpylania i wentylacji

Pozytywne statystyki dla systemów odpylających pod kątem udziału w ogólnoświatowej liczbie eksplozji i pożarów

Ryzyko wystąpienia incydentów związanych z zapłonem oraz wybuchem pyłu jest bardzo duże w szczególności w branżach procesowych, w sektorze chemicznym i petrochemicznym, a także przemyśle wydobywczym. Na szczęście, jak pokazuje raport za ubiegły rok „2020 Combustible Dust Incident Report”, zamieszczony w portalu www.dustsafetyscience.com, dotyczący zdarzeń z udziałem palnych pyłów, które miały miejsce na świecie, do 27 zmniejszyła się ilość zaistniałych eksplozji, co przy średniej z ostatnich 5 lat (na poziomie ponad 31) daje jakąś nadzieję. Nadal najwięcej, bo aż 52%, stanowią eksplozje pyłów w przemyśle spożywczo-rolniczym i paszowym, a następnie w przemyśle przetwórstwa drewna (22,7%). 
Tym razem jednak, to silosy magazynowe znalazły się wśród najbardziej narażonych na zdarzenia niepożądane, w których to odnotowano aż 30 pożarów i 13 eksplozji, wyprzedzając dominujące wcześniej w tej niechlubnej kategorii – najbardziej nas interesujące - systemy odpylające i wentylacyjne z filtrami i cyklonami, które już tylko z udziałem 13,3% (poprzednio 22%) - z uwagi na tylko 3 eksplozje i 27 pożarów - oddały prym  pod względem ilości zaistniałych zdarzeń.

 
Jak ważne jest powierzenie wykonania instalacji ATEX doświadczonemu integratorowi systemów bezpieczeństwa

Nadal jednak zaniedbania oraz niepoprawnie dobrane zabezpieczenia są poważnym zagrożeniem dla instalacji procesowej oraz obsługującego ją personelu.

Partnerem inwestycji w zakresie zabezpieczeń przeciwwybuchowych w newralgicznych branżach powinna być firma inżynierska i montażowa z rekordem wielu zaawansowanych technicznie instalacji. Zaprojektowanie i wykonanie instalacji należy powierzyć doświadczonemu integratorowi systemów. Firma BART już od dwudziestu lat współpracuje z liderami rynku, świadcząc swoje usługi na najwyższym światowym poziomie bezpieczeństwa i jakości, realizuje kompleksowe projekty spełniające najwyższe wymagania bezpieczeństwa przeciwwybuchowego oraz wieloletniej stabilności parametrów technicznych. Systemy firmy BART zostały przetestowane pozytywnie i dostosowane do potrzeb klientów z różnych segmentów produkcji. Potwierdza to rosnące z roku na rok grono zadowolonych klientów i wystawiane przez nich referencje.


Wykres 1. 
Wykres udziału niepożądanych zdarzeń n aświecie za 2020 rok przygotowany na podstawie „2020 Combustible Dust Incident Report”, zamieszczonego w portalu www.dustsafetyscience.com.

Certyfikaty / Wyróżnienia / Referencje