W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

x

Zabezpieczenie przeciwwybuchowe priorytetową kwestią odpowiedzialnego biznesu


Zarówno odpylanie, czyli wychwytywanie pyłów zawieszonych w powietrzu realizowane przez instalacje odpylające, jak i odkurzanie powierzchni wykonywane przez odkurzacze  przejezdne i układy centralnego odkurzania wpływają na zminimalizowanie ryzyka wybuchu oraz pożaru w zakładzie produkcyjnym.

Usunięcie zapylenia z powierzchni płaskich, instalacji rurowych, tras kablowych oraz urządzeń powoduje znaczną poprawę bezpieczeństwa poprzez zmniejszenie zapylenia w tych przestrzeniach, a tym samym zminimalizowanie zagrożenia wybuchowego.

Warunkami niezbędnymi do zaistnienia wybuchu i/lub pożaru jest obecność przy wysokim poziomie zapylenia dwóch dodatkowych czynników: tlenu oraz źródła zapłonu.

Zadaniem instalacji odpylania oraz odkurzania jest eliminacja koncentracji pyłu wybuchowego, a równocześnie niewprowadzanie trzeciej składowej, czyli źródła zapłonu. Realizowane to jest dzięki stosowaniu filtrów i odkurzaczy przemysłowych zgodnych z dyrektywą ATEX oraz poprzez specjalne wykonanie urządzeń, szczególnie tych, które są instalowane lub użytkowane wewnątrz stref wybuchowych. Wyposażone są one w takim przypadku w silniki nieiskrzące, silniki zamontowane w szczelnych obudowach lub zasilane sprężonym powietrzem. Filtry mają wtedy wykonanie antystatyczne i również wyposażone są w układy zabezpieczenia przed wybuchem.

Dobór rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa jest indywidualny i wynika z wielu czynników, począwszy od charakteru fizykochemicznego pyłu, poprzez jego lokalizację, a na wyposażeniu skończywszy.


BART – indywidualne rozwiązania i wysoki standard instalacji

Firma BART przy wykonywaniu instalacji przemysłowych współpracuje już na etapie przygotowania koncepcji i projektowania z liderami rynku filtracji przemysłowej – z Europy i świata – proponując klientom rozwiązania unikatowe i skrojone na miarę, według specyficznych uwarunkowań i wymagań inwestora. Współpracuje z producentami zarówno dużych jednostek filtracyjnych, jak i wysokowydajnych odkurzaczy czy ramion odciągowych najlepszych na pojedynczym stanowisku pracy. Sprawdzone w wielu zastosowaniach elementy układa w całość podczas projektowania, a następnie kompleksowej realizacji zadania inwestycyjnego w dziedzinie odpylania. Ważny jest dobór nie tylko kluczowego urządzenia, ale też całej towarzyszącej mu infrastruktury czy automatyki przemysłowej. Inżynierowie i konstruktorzy firmy BART projektują indywidualnie komponenty (np. specjalistycznych filtrów), ssawy, stoły odciągowe, jak również specjalne pomieszczenia, które są wymagane do prowadzenia niektórych procesów.

Kompleksowość obsługi oferowana przez firmę BART – eksperta w tej dziedzinie – pomaga w uzyskaniu satysfakcjonujących rezultatów i wysokiego poziomu technicznego proponowanych rozwiązań. Podkreślić należy, że instalacje marki BART nie tylko spełniają wymagania najwyższych standardów bezpieczeństwa, ale też wyróżniają się charakterem proekologicznym.

Nacisk, jaki kładzie firma na skuteczność instalacji odpylania, ich energooszczędność i niską emisję hałasu, pokazuje, że jej celem jest zminimalizowanie niekorzystnych wpływów na środowisko oraz podniesienie standardów bezpieczeństwa na najwyższy poziom.

Przykłady realizacji i bardziej szczegółowe informacje dotyczące wdrażanych rozwiązań znaleźć można w zakładce REALIZACJE.
Zapraszamy do kontaktu!Wykonanie instalacji odpylania i wentylacji w branży chemicznej zgodnie z wymogami dyrektywy ATEX

03.12.2018

Firma BART Sp. z o.o. specjalizuje się w projektowaniu i realizacji instalacji odpylania pyłów, które mogą tworzyć atmosferę wybuchową. Zgodnie z dyrektywą ATEX wykonuje systemy redukujące zagrożenie wystąpienia pożaru lub wybuchu, bez względu na klasę wybuchowości atmosfery.

Jeden z projektów w dziedzinie odpylania i wentylacji w wykonaniu Ex zrealizowany został dla branży chemicznej. Instalacja odpylania procesowego powstała w hali produkcji żywic epoksydowych. Żywice te służą do produkcji farb proszkowych i innej chemii budowlanej.

Przygotowana przez specjalistów firmy BART instalacja odpylania dla lidera rynku żywic przeznaczona jest do odpylania punktów zasypu trzech kadzi. Składa się ona ze stałych elementów ssawnych oraz stanowisk roboczych w postaci trzech disolwerów.

Wychwycone pyły separowane są w filtrze zlokalizowanym poza budynkiem, w wykonaniu zgodnym z ATEX dla grupy 2G/3D, czyli mieszanin hybrydowych gaz–pył, uzbrojonym w wentylator zabezpieczony płytką dekompresyjną. Instalacja wentylacji ogólnej równoważy straty ciepła powietrza wywiewanego i nawiewanego, przy czym wymagane było wykonanie dodatkowej instalacji ogrzewania dla pokrycia strat ciepła przez przegrody, z uwzględnieniem zysków z technologii produkcji.

Wentylacja wykonana została z zachowaniem wymagań ATEX i zawiera urządzenia i aparaturę w wykonaniu Ex. Centrala wentylacyjna z glikolowym odzyskiem ciepła zlokalizowana została także poza pomieszczeniem produkcyjnym.

Uzupełnieniem instalacji wentylacji była wentylacja awaryjna. Kanały czerpne zamontowane zostały bezpośrednio nad posadzką i doprowadzone zostały do dachowego wentylatora wywiewnego w wykonaniu Ex. Układ zasilania współpracuje z pomiarowym detektorem gazów toksycznych i wybuchowych.
Układy zasilająco-sterujące zostały zmontowane poza strefami zagrożenia wybuchem.

Masz pytanie odnośnie naszej oferty? Napisz lub zadzwoń do naszego Specjalisty

Wypełnij formularz kontaktowy. Dziękujemy!

Certyfikaty / Wyróżnienia / Referencje