W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

x

Ochrona pracowników przed zagrożeniami wybuchowymi to priorytet dla pracodawców


Firma BART, której specjalnością są instalacje odpylania i wentylacji, z powodzeniem modernizuje systemy wentylacji pomieszczeń nawęglania w elektrowniach. Niedawno ukończyła ona w jednej z nich prace w zakresie instalacji sanitarnych.

Celem instalacji wykonanej przez przedsiębiorstwo BART było zapewnienie właściwych warunków pracy pracownikom elektrowni, a w szczególności ochrony przed ryzykiem powstania atmosfery wybuchowej oraz możliwością przekroczenia stężenia tlenku węgla w obszarze galerii nawęglania. Audyt istniejącego systemu wentylacji w układzie nawęglania wykazał szereg zagrożeń mogących wystąpić w jego obrębie, a przez to konieczność modernizacji obecnej instalacji. W pomieszczeniach występują pyły palne w postaci węgla kamiennego oraz pyły biomasy, które mogą powodować zagrożenie wybuchowe. W związku z tym w elektrowni wyznaczono strefy zagrożenia wybuchem, a projekt planowanej instalacji wentylacji uwzględniał wymogi dyrektywy ATEX.

   Zadaniem zaprojektowanego systemu jest ciągłe przewietrzanie przestrzeni galerii oraz monitorowanie poziomu zapylenia jak i stężenia tlenku węgla. Wyposażenie w układ sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej informuje o powstałym chwilowym zagrożeniu w danym rejonie, wynikającym z przekroczeń monitorowanych parametrów. Dodatkowo system został wyposażony w układ wentylacji awaryjnej, mający intensyfikować przepływ powietrza w rejonie, w którym pojawiły się przekroczenia monitorowanych parametrów atmosfery wewnątrz galerii nawęglania.

System HRD, który został zastosowany przez firmę BART do ochrony urządzeń przed wybuchem, automatycznie wykrywa początkową fazę wybuchu, a następnie tłumi go wewnątrz komory brudnej filtra. Zabezpiecza to konstrukcję urządzenia, obniżając tym samym ewentualne skutki wybuchu i ryzyko do akceptowalnego poziomu, zgodnego z dyrektywą ATEX.
   Wyeliminowanie zagrożeń wynikających z obecności pyłów wybuchowych i szkodliwych gazów to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy dbającego o bezpieczeństwo swoich pracowników. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technicznych można zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia wybuchu, a tym samym poprawić bezpieczeństwo w zakładzie.

www.bart-vent.pl

Artykuł ukazał sie na łamach Powder & Bulk.


Więcej o Instalacjach przeciwwybuchowych ATEX.

Masz pytanie odnośnie naszej oferty? Napisz lub zadzwoń do naszego Specjalisty

Wypełnij formularz kontaktowy. Dziękujemy!

Certyfikaty / Wyróżnienia / Referencje